wmaraci reklam

Enstantane, Diyafram ve ISO Nedir? Üçlü Kombinasyon Nasıl Sağlanır?

9 Mesajlar 3.907 Okunma
wmaraci reklam

Ahmet Ahmet ▪ illâ edep, illâ edep! Kullanıcı
  • Üyelik 01.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Proje Yönetimi
  • Konum Sivas
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 1279
  • Beğeniler 386 / 731
  • Ticaret 29, (%100)
Merhabalar WMAracı.com kullanıcıları. Bu kategori üzerinde makalelerimi yazmaya başladım ve ilk makale konusunu Fotoğrafçılığın temelini oluşturan Enstantane, Diyafram ve ISO açıklamalarına ayırdım.

Objektifli makinalara yani diğer bir değişle DSLR gövdelere yeni başlayan kişilerin hep sıkıntı yaşadığı konu bu üçlü ayarları, tanımları ve birbirleri ile olan bağlantılarıdır.

Enstantane Nedir?

Türkçe açıklama olarak Perde hızı, Pozlama süresi, deklanşöre bastığınız anda aynanın açık kalacağı toplam süresi belirleyen değer Enstantane değeridir. Saniye cinsinden ayarlamak mümkündür. 1/6000, 1/360, 1/20, 1/2 gibi değerlerdir. 1/2 demek bir saniyenin yarısı demek. Yani yarım saniye ayna açık kalacak anlamına gelir. Bu değer yükseldikçe çekim süresi kısalır. Avantajları ve dezavantajları vardır. Çok düşük enstantane değerlerinde çekim yaparken Tripod kullanmanız önerilir çünkü milimetrenin 10/1′i titreme bile resmi bulanıklaştırır. Bunun temel nedeni değer düştükçe aynanın alacağı ışık miktarının artacağıdır ve buda resimlerinizi daha aydınlık gösterir. Mesela uçan bir kuşun kanatları açıkken yakalamak isterken Enstantane değerini çok yükseltmeniz gerekir aksi taktirde kuş, objektifinize bile yansımaz. Peki ben bu değeri yükseltirsem nasıl aydınlık çekimler yapabilirim? sorusunu soracaksınız. İşte burada devreye Diyafram ve ISO girecek.

Diyafram Nedir?
Teknik terimleri bir tarafa bırakıp çok rahatlıkla anlayabileceğiniz dilden açıklayacağım bunu. Deklanşöre bastığınız zaman, lensin alabileceği ışık miktarını belirler. Diyaframı kısmanız demek perdeyi küçültmeniz ve gelen ışığı azaltmanız demektir. Diyaframı açtıkça perde daha büyür ve gelen ışık miktarı artar. Buda resimlerinizin aydınlık ve karanlık görüntü vermesini sağlar. Gözünüz gibi düşünün. Gözünüz tam açıkken net görürsünüz ışık tamdır ancak kısmaya başladıkça görüntü azalır, ışık değerini yitirir. Diyafram bana göre bir Fotoğraf makinasının en önemli özelliğidir ve olmadan olmaz dediklerimiz arasında ilk sıradadır. Burada dikkat etmeniz gereken konu, Diyafram bir makina özelliği değil bir lens özelliğidir. Yani Diyaframların oranını belirleyen şey lenslerdir. 18-55mm lens kullanırken 5.6 değeri altına düşemiyorum ben ancak 55-200mm lens kullanırken 4.2 diyafram değerini görebiliyorum. Hareket halindeki bir nesneyi çekerken Enstantane değerini yükseltmeniz gerekecek ve burada ışığı arttırmak için kullanacağınız fonksiyonlardan bir tanesi Diyaframdır. Diyafram aynı zamanda flu çekimlerde, portre çekimlerinde, manzara ve gece fotoğraflarında farklı fonksiyonlar içinde kullanılır. Portre, Makro ve gece çekim yaparken genellikle açık diyafram tercih edilirken, manzara fotoğraflarında her yerin keskin ve net olabilmesi için kısık diyafram tercih edilir.

ISO Nedir?

Öncelikle belirtmek isterim, ISO tamamen makina fonksiyonudur. Enstantane ve Diyaframın Lens ile doğrudan etkisi varken ISO duyarlılığı makinaya bağlıdır, lens yardımcı araçtır sadece. ISO’nun tanımına gelecek olursak, makinanın ışığa olan duyarlılığı anlamına gelir. DSLR gövdelerin hepsinde ISO vardır ve son çıkan çoğu Dijital makinalarda da artık ISO değerleri mevcut. Çok yüksek Enstantane ayarlarında Diyafram ile sonuç alamıyorsanız, ISO yükseltmeniz gerekir daha fazla ışık alabilmek için. Enstantane ve Diyaframa göre daha az kullanılır, mümkün olduğu kadar düşük değerlerde tutulur. Ben Fotoğraf çekimlerini yaparken eğer bir gece manzarasını konu almayacaksam ISO değerim hep 100-200 aralığındadır ve gündüz çekimlerinde hiç ihtiyaç duymam ISO arttırmaya. Eğer ISO değeri yüksek fotoğraflar çekmeniz gerekirse makinayı kesinlikle Tripod ile sabitleyiniz. Aksi taktirde net görüntü elde edemezsiniz. Makinanın ISO 100 hassasiyeti ile ISO 6400 hassasiyeti arasında uçurum fark vardır ve rüzgarın şiddeti bile görüntüyü bozmaya sebep olabilir. Akşam çekimlerinde Tripod ile bu çekimleri yaparken mümkün olduğu zaman zamanlayıcıda kullanın. Yani Makina ile temasınızı kesin. Bu şekilde daha kaliteli ve kusursuz fotoğraflar elde edebilirsiniz.

Enstantane, Diyafram ve ISO üçlüsünü böylelikle açıklamış olduk. Bu vermiş olduğum bilgiler Enstantane, Diyafram ve ISO üçlüsünü sadece genel mantık olarak sizlere açıklayıcı bilgilerdir. Her birinin kullanım alanları daha detaylıdır. Sadece şunu unutmayın; Enstantane, Diyafram ve ISO üçlüsünü öğrenmekle değil, bu üçünün bir biriyle olan bağlantısını kullanarak her fotoğrafı çekebilirsiniz ve kaliteli görüntüler elde edebilirsiniz.

Eğer isterseniz bu makaleyi kendi sitenizde kendinize ait bir yazıymış gibi gösterebilirsiniz, kaynak belirtmek zorunda değilsiniz. Bunlara rağmen yinede bir teşekkür etmek isterseniz yazının temel kaynağı olan ahmetyerli.com.tr/enstantane-diyafram-ve-iso-tanimlamalari/ buradan bir yorum yapabilirsiniz. Kaynak göstermek isteyenler kişisel sitemdeki bu konu bağlantısını yada WMAracı.com üzerinde bu konu adresini kaynak olarak belirtebilirler.
Batuhan JpnTr26 donanma44

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

dedemir85 dedemir85 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 13.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad K** D**
  • Mesajlar 447
  • Beğeniler 100 / 81
  • Ticaret 12, (%83)
10 üzerinden 15 hocam bu işe kıyıdan köşeden merak salanlar yani benim gibiler için çok güzel bir yazı olmuş teşekkür ederim...
Ahmet

kişi bu mesajı beğendi.

saltuntas saltuntas WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek blog yazarlığı
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 985
  • Beğeniler 42 / 391
  • Ticaret 92, (%99)
teşekkürler hocam birde çekim teknikleriyle ilgili konu olsa süper olur :D
Ahmet

kişi bu mesajı beğendi.

Ahmet Ahmet ▪ illâ edep, illâ edep! Kullanıcı
  • Üyelik 01.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Proje Yönetimi
  • Konum Sivas
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 1279
  • Beğeniler 386 / 731
  • Ticaret 29, (%100)

nispet adlı üyeden alıntı

teşekkürler hocam birde çekim teknikleriyle ilgili konu olsa süper olur :D

Zamanla her konuda bir makalem olacak bilgim dahilinde. :)

wmaraci
wmaraci

hibestil hibestil Öğrenci Kullanıcı
  • Üyelik 14.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** B**
  • Mesajlar 274
  • Beğeniler 16 / 111
  • Ticaret 0, (%0)
Faydalı bir bilgi olmuş. Teşekkür ederim
Ahmet

kişi bu mesajı beğendi.

saltuntas saltuntas WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek blog yazarlığı
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 985
  • Beğeniler 42 / 391
  • Ticaret 92, (%99)

Ahmet adlı üyeden alıntı

Zamanla her konuda bir makalem olacak bilgim dahilinde. :)

bekliyoruz :D iyi çalışmalar...
Ahmet

kişi bu mesajı beğendi.

mrt5454 mrt5454 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Sakarya
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 6
  • Beğeniler 0 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
hocam elinize sağlık açıklayıcı olmuş özellikle asanın tanımını beğendim elimizde çok iyi makina yoksa gece çekimlerinde tripot ve enstantene :D
Ahmet

kişi bu mesajı beğendi.

selcuktncl selcuktncl WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek makale yazmayı seviyorum.
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** T**
  • Mesajlar 97
  • Beğeniler 7 / 22
  • Ticaret 37, (%97)
Mükemmel bir çalışma, elinize sağlık
Ahmet

kişi bu mesajı beğendi.

http://wmaraci.com/forum/paypal-diger-para-islemleri/paypal-karsiligi-cep-lira-yuklenir-127696.html

donanma44 donanma44 Eğitmen Kullanıcı
  • Üyelik 16.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 45 / E
  • Meslek Eğitmen
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 416
  • Beğeniler 200 / 91
  • Ticaret 1, (%100)
Çok açıklayıcı bir yazı. Teşekkür ederim.

Evinkur Nakliyat - İstanbul Evden Eve Nakliyat, Eşya Depolama ve Ofis Taşıma    
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al