wmaraci reklam
lidertakipci

İşletim Sistemi Tavsiye Lazım !

47 Mesajlar 7.646 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Being Being İçeriklerin Gücü Adına! Kullanıcı
  • Üyelik 08.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Metin Yazarı/Editörü
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 935
  • Beğeniler 1087 / 1028
  • Ticaret 91, (%100)
ismail03 bu ekran görüntüsü attığım Ubuntu 14.04 LTS'nin görüntüsüdür. Ben sadece ikon dosyalarını değiştirdim. Menü alta alınamaz mı, elbette alınabilir fakat ben şahsen orjinalindeki kadar tutarlı bulmuyorum. Yoksa Docky vb. yazılımlar sayesinde tıpkı Mac OS'deki gibi aşağıya alabiliyoruz menü barını. İlk başlarda bu soldaki bar çok işlevsiz ve kullanışsız gibi görünse de 1 hafta sonra başka bir Windows sürümü kullanınca soldaki menünün ne kadar işlevsel olduğunu anlıyorsunuz. Eğer bu sol bar olayına fazlasıyla takıksanız ve illa ben Linux Ubuntu kullanacağım derseniz Xubuntu veya Lubuntu kullanabilirsiniz. Bunlar da yine Ubuntu'dur fakat farklı masaüstü sürümlerini kullanırlar.

Elementary OS kesinlikle kötü bir işletim sistemi değildir. Aksine görüntüsü vs. bence çoğu Linux dağıtımından çok daha kaliteli ve eleganttır. Stabilite konusunda maalesef bir şey diyemem, biraz çeviri eksiklerinin olduğunu biliyorum yalnızca. Zira çok az bir süre boyunca deneme amaçlı kullandım. Elementary OS'in tek eksiği masaüstünü kullandırmıyor olmasıdır. O işletim sisteminde masaüstüne klasör program vb. hiçbir şey koyamıyorsunuz. Bu da benim gibi çok programlı ve sürekli bilgisayar başında mesaisini yapan biri için hiç kullanışlı değil.

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir. Bir de hiçbir şeyi çalamayacak olanlar vardır.
wmaraci
reklam

Yusuf Yusuf WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** Y**
  • Mesajlar 833
  • Beğeniler 36 / 177
  • Ticaret 30, (%100)
Windows kurulu bir cihaza aynı zamanda, ubuntu yüklemek istiyorum. Flash bellekten yapmayı denedim fakat ubuntu, windows seçim bölümünde ubuntuyu seçtiğimde giriş yapamıyorum.

Yakında

VoSToK VoSToK WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 641
  • Beğeniler 80 / 113
  • Ticaret 40, (%100)
ubuntuda menüyü alta almak için unity barını gizleyip docyk programlarından birisini kurup alta alabilirsiniz ve özelleştirebilirsiniz. Aynı windowstaki gibi olmaz Mac teki gibi bir görüntüye sahip olursunuz. Windows tarzı masaüstlü bir linux isterseniz Xubuntu Kubuntu veya Linux Mint cinnamon masatüstü dağıtımları deneyebilirsiniz.

Er kişiysen görevin neyse başar,
Zevke, eğlenceye hayvanda koşar. ATSIZ

• Üyelik 08.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 935
  • Beğeniler 1087 / 1028
  • Ticaret 91, (%100)
Yusuf hocam sorununuzu tam olarak anlayamadım :) Biraz daha detay verirseniz yardımcı olabilirim. Ben hem Linux hem de Windows 10 kullanıyorum ve hiçbir sıkıntı olmuyor. Sorununuzu tam olarak anlarsam daha net yönlendirebilirim.

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir. Bir de hiçbir şeyi çalamayacak olanlar vardır.
wmaraci
wmaraci

TayfunGuler TayfunGuler Kod Şiirdir Kullanıcı
  • Üyelik 01.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek -
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad T** G**
  • Mesajlar 2230
  • Beğeniler 165 / 454
  • Ticaret 75, (%100)

Being adlı üyeden alıntı

Yusuf hocam sorununuzu tam olarak anlayamadım :) Biraz daha detay verirseniz yardımcı olabilirim. Ben hem Linux hem de Windows 10 kullanıyorum ve hiçbir sıkıntı olmuyor. Sorununuzu tam olarak anlarsam daha net yönlendirebilirim.

Bu konuyu sana devredelim bence, :)

Wordpress/Php/React/Laravel/Codeigniter/Woocommerce işleriniz için Pm atınız.
www.tayfunguler.org

• Üyelik 08.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 935
  • Beğeniler 1087 / 1028
  • Ticaret 91, (%100)
TayfunGuler hocam Linux ve özellikle Ubuntu hakkında blogumda bolca paylaşım yapıyorum, yakın zamanda buraya da konular açacağım inş fakat işlerim çok yoğun olduğundan yetişemiyorum her zaman. :)

• Üyelik 07.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** Y**
  • Mesajlar 833
  • Beğeniler 36 / 177
  • Ticaret 30, (%100)

Being adlı üyeden alıntı

Sanırım, ubuntuyu yüklerken bi problem yaşadım hocam.
Ubuntu sistem de yüklü gözüküyor ama ubuntu olarak açılışta seçtiğim de ubuntuya geçiş yapmıyor.
Ubuntunun dosyalarını nasıl temizlerim, sıfır kurulum için?
Aktif olarak kullandığım sistem windows 10

Yakında

• Üyelik 08.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 935
  • Beğeniler 1087 / 1028
  • Ticaret 91, (%100)
Yusuf Ubuntu'nun Live CD'si ile bilgisayarını başlattıktan sonra Ubuntu'nun arama ekranına giriş yapıp Gparted yazarak Gparted Edition isimli disk aracına ulaş. Bu araç yardımıyla Ubuntu kurulumu için kullandığın kısmı komple biçimlendir ve ext4 formatlandır. Daha sonra kurulum aşamasına geç ve bu ext4 olarak biçimlendirilen alana Ubuntu'nun kurulumunu tamamla. Tabii, baştan söyleyeyim ki Windows 10 kurulu bir sisteme sonradan Ubuntu kurmak biraz uğraşlı bir iştir (Windows 7 ve altı sürümlerde çok daha kolaydır çünkü Ubuntu kurulum aşamasında bu işletim sistemlerini tanıyor.)

Windows 10'un yanına Ubuntu kurulumu yaptığında bilgisayarının GRUB ayarları bozulacak ve GRUB ekranını tekrardan yapılandırmak gerekecektir. Yani otomatik olarak Windows veya Ubuntu açılabilir. Bu durumda da şu linkte anlatılan birinci yöntem işini çözecektir. Takıldığın bir yer olursa çekinmeden sorabilirsin.

• Üyelik 07.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** Y**
  • Mesajlar 833
  • Beğeniler 36 / 177
  • Ticaret 30, (%100)

Being adlı üyeden alıntı

Yusuf Ubuntu'nun Live CD'si ile bilgisayarını başlattıktan sonra Ubuntu'nun arama ekranına giriş yapıp Gparted yazarak Gparted Edition isimli disk aracına ulaş. Bu araç yardımıyla Ubuntu kurulumu için kullandığın kısmı komple biçimlendir ve ext4 formatlandır. Daha sonra kurulum aşamasına geç ve bu ext4 olarak biçimlendirilen alana Ubuntu'nun kurulumunu tamamla. Tabii, baştan söyleyeyim ki Windows 10 kurulu bir sisteme sonradan Ubuntu kurmak biraz uğraşlı bir iştir (Windows 7 ve altı sürümlerde çok daha kolaydır çünkü Ubuntu kurulum aşamasında bu işletim sistemlerini tanıyor.)

Windows 10'un yanına Ubuntu kurulumu yaptığında bilgisayarının GRUB ayarları bozulacak ve GRUB ekranını tekrardan yapılandırmak gerekecektir. Yani otomatik olarak Windows veya Ubuntu açılabilir. Bu durumda da şu linkte anlatılan birinci yöntem işini çözecektir. Takıldığın bir yer olursa çekinmeden sorabilirsin.

Hocam ben büyük ihtimal, flash bellekten kurduğum için sorun yaptı.
Sistemde windows 10uda silip, tekrardan kuracağım.
Teşekkürler
Being

kişi bu mesajı beğendi.

Yakında

ofarukcaki ofarukcaki Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 08.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** Ç**
  • Mesajlar 167
  • Beğeniler 32 / 40
  • Ticaret 7, (%86)
Kali senin işine yaramaz, OS X de kullanamazsın. Sen kur bir win7 devam et.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al