wmaraci reklam
lidertakipci

Ubuntu Kurdum Ama

16 Mesajlar 3.637 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

brown brown WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 1748
  • Beğeniler 385 / 385
  • Ticaret 27, (%96)
Öncelikle herkese merhabalar,

Bilgisayarıma ubuntu kurdum ancak 2 sorunum var.

Birincisi fan durmadan çalışıyor. Windows'a geçince böyle bir sıkıntı kalmıyor. Bunun nedeni ne olabilir?

İkincisi ise en çok ismini duyduğum dağıtım Ubuntu olduğu için Ubuntu kurdum. Önerdiğiniz başka bir dağıtım var mı? Ben bunu daha çok kendimi geliştirmek için istiyorum. Programlama üzerine.

wmaraci
reklam

erkolay erkolay webmaster.bbs.tr Kullanıcı
  • Üyelik 13.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Hosting, Domain, Marka, Patent
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 972
  • Beğeniler 134 / 216
  • Ticaret 20, (%100)
Ubuntu'yu Unity arayüzü ile kurdunuz sanırım. Eğer dağıtım değiştirmeyi düşünürseniz;

Arch tabanlı Manjaro XFCE x86
Debian tabanlı Linux Mint XFCE x86
Debian tabanlı LXLE x86
Debian tabanlı Linux Lite x86

Bunlardan birini kullanarak daha hafif arayüz sayesinde performans farkı yaşayabilirsiniz.

Yine de işlemci ile ilgili sorun devam ederse, Debian tabanlı dağıtımlarda (Ubuntu da Debian tabanlıdır) ayarlardan "sahipli sürücüler"i bir tarayın ve işlemci markasının kendi sürücüsünü bulmasını bekleyin. Bulunca onu seçip değişiklikleri kaydedin. PC'yi yeniden baslatınca fark olacaktır.

Ama çoklu çekirdek geçişini tam olarak becerememiş bazı işlemcilerde sorun kronik. Mesela bende intel P2100 işlemci vardı. Ne yaptıysam kar etmedi. Daha eski, tek çekirdekli işlemci ile bir sorun yaşamıyorum.

Güncel işlemcilerde böyle sorunlar kalmadı tabi...

• Üyelik 28.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 1748
  • Beğeniler 385 / 385
  • Ticaret 27, (%96)

erkolay adlı üyeden alıntı

Ubuntu'yu Unity arayüzü ile kurdunuz sanırım. Eğer dağıtım değiştirmeyi düşünürseniz;

Arch tabanlı Manjaro XFCE x86
Debian tabanlı Linux Mint XFCE x86
Debian tabanlı LXLE x86
Debian tabanlı Linux Lite x86

Bunlardan birini kullanarak daha hafif arayüz sayesinde performans farkı yaşayabilirsiniz.

Yine de işlemci ile ilgili sorun devam ederse, Debian tabanlı dağıtımlarda (Ubuntu da Debian tabanlıdır) ayarlardan "sahipli sürücüler"i bir tarayın ve işlemci markasının kendi sürücüsünü bulmasını bekleyin. Bulunca onu seçip değişiklikleri kaydedin. PC'yi yeniden baslatınca fark olacaktır.

Ama çoklu çekirdek geçişini tam olarak becerememiş bazı işlemcilerde sorun kronik. Mesela bende intel P2100 işlemci vardı. Ne yaptıysam kar etmedi. Daha eski, tek çekirdekli işlemci ile bir sorun yaşamıyorum.

Güncel işlemcilerde böyle sorunlar kalmadı tabi...

Hocam işlemcimde bir sıkıntı yok ısınma falan olmuyor bilgisayarda. Soğuk üflüyor hatta fan, Ubuntu'yu açınca fan boşa çalışıyordu şu an düzeldi inşallah böyle kalır.

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)
Hocam Unity önermiyoruz reklam falan karşınıza çıkabilir hoş olmaz Xubuntu öneririm.

Bunun dışında bu fan olaylarını sensors uygulaması ile kontrol edebilirsiniz bi bakın oradaki sıcaklığa göre çalışır.

Sistem güncellendiğinde vs düzelir genelde güncel kernel ile

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 28.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 1748
  • Beğeniler 385 / 385
  • Ticaret 27, (%96)

Mrtcn adlı üyeden alıntı

Hocam Unity önermiyoruz reklam falan karşınıza çıkabilir hoş olmaz Xubuntu öneririm.

Bunun dışında bu fan olaylarını sensors uygulaması ile kontrol edebilirsiniz bi bakın oradaki sıcaklığa göre çalışır.

Sistem güncellendiğinde vs düzelir genelde güncel kernel ile

Reklam nasıl oluyor? Bir de silip tekrar mı kurmam gerek yoksa bu haliyle Xubuntu'ya geçebilir miyim?

Fan yine aynı şeyi yapmaya başladı. Ben henüz çok yeniyim bu platforma sensors uygulamasını nasıl kullanırım?

• Üyelik 13.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 972
  • Beğeniler 134 / 216
  • Ticaret 20, (%100)
Ubuntu artık GNU (Özgür Yazılım) olmaktan çıktı. Stallman ve beraberindeki Özgür Yazılımcılar, firmanın ticarileşmesi nedeni ile o ekipten ayrılıp Linux Mint dağıtımını geliştirdiler.

Ticarileşme olayına dönersek, Ubuntu'da reklam yapılacağı düşünülebilir. Bu konuda kesin birşey diyemem.
Ubuntu'yu arayüz seçmeden indirirseniz Unity arayüzü ile gelir.

Xubuntu, XFCE arayüzünü kullanan Ubuntu dağıtımıdır.

Lubuntu, LXDE arayüzünü kullanan Ubuntu dağıtımıdır.

Kubuntu, KDE arayüzünü kullanan Ubuntu dağıtımıdır.

Ubuntu Mate
Ubuntu Gnome
Ubuntu Kylin
Ubuntu Cinnamon
Ubuntu Studio
Ubuntu Server

gibi versiyonları vardır. Yani hepsi temelde aynı dağıtımın farklı arayüzleriyle yeniden sunumudur.

Eğer Ubuntu'nun bir arayüzünde reklam olabilir derseniz, hepsinde de bu durum geçerli olur.

Arkadaş Xubuntu'yu reklamdan kaçınmak için öneriyorsa, maalesef başka dağıtımlara yönelmek gerekir.

Başlangıç seviyesindeki Linux kullanıcısı için önerim Debian tabanlı dağıtımları kullanmasıdır. Linux Mint, Linux Lite, LXLE gibi... Linux Mint'in geniş bir Türkçe destek topluluğu ve Forumu mevcut: linuxmint.net.tr

Arch tabanlı Manjaro'yu da başarıları ile gözardı etmemek lazım. Özel bir "Manjaro XFCE Kırmızı-Beyaz" çalışması sunan Türkiye destek forumları da mevcut: manjaro.gen.tr

Debian Türkçe Destek: debian.org.tr
Ubuntu Türkçe Destek: ubuntu-tr.net

• Üyelik 28.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 1748
  • Beğeniler 385 / 385
  • Ticaret 27, (%96)

erkolay adlı üyeden alıntı

Ubuntu artık GNU (Özgür Yazılım) olmaktan çıktı. Stallman ve beraberindeki Özgür Yazılımcılar, firmanın ticarileşmesi nedeni ile o ekipten ayrılıp Linux Mint dağıtımını geliştirdiler.

Ticarileşme olayına dönersek, Ubuntu'da reklam yapılacağı düşünülebilir. Bu konuda kesin birşey diyemem.
Ubuntu'yu arayüz seçmeden indirirseniz Unity arayüzü ile gelir.

Xubuntu, XFCE arayüzünü kullanan Ubuntu dağıtımıdır.

Lubuntu, LXDE arayüzünü kullanan Ubuntu dağıtımıdır.

Kubuntu, KDE arayüzünü kullanan Ubuntu dağıtımıdır.

Ubuntu Mate
Ubuntu Gnome
Ubuntu Kylin
Ubuntu Cinnamon
Ubuntu Studio
Ubuntu Server

gibi versiyonları vardır. Yani hepsi temelde aynı dağıtımın farklı arayüzleriyle yeniden sunumudur.

Eğer Ubuntu'nun bir arayüzünde reklam olabilir derseniz, hepsinde de bu durum geçerli olur.

Arkadaş Xubuntu'yu reklamdan kaçınmak için öneriyorsa, maalesef başka dağıtımlara yönelmek gerekir.

Başlangıç seviyesindeki Linux kullanıcısı için önerim Debian tabanlı dağıtımları kullanmasıdır. Linux Mint, Linux Lite, LXLE gibi... Linux Mint'in geniş bir Türkçe destek topluluğu ve Forumu mevcut: linuxmint.net.tr

Arch tabanlı Manjaro'yu da başarıları ile gözardı etmemek lazım. Özel bir "Manjaro XFCE Kırmızı-Beyaz" çalışması sunan Türkiye destek forumları da mevcut: manjaro.gen.tr

Debian Türkçe Destek: debian.org.tr
Ubuntu Türkçe Destek: ubuntu-tr.net

Hocam o zaman en iyisi sanırım dağıtımı değiştirmek olacak. Linux Mint'e geçeyim o zaman. Benim cihazımda UEFİ Bios var ve Ubuntu'nun kurulumu biraz farklıydı. Ben Windows'u silmeden kurmak istiyorum kurulumda bir sıkıntı olsun istemem. İnternete bakıyorum ancak rehber bulamadım ne yazık ki. Bir de son olarak, Ubuntu'da yer alan Firefox gibi programlar Mint'te de mevcut değil mi?

YORci YORci yorci.com Kullanıcı
  • Üyelik 06.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Arkaplan Yazılım
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad I** Y**
  • Mesajlar 261
  • Beğeniler 88 / 127
  • Ticaret 21, (%100)
Ben bilgisayarımda senelerdir ubuntu kullanıyorum, sunucularımda ubuntu server kullanıyorum kendine özel hiçbir sıkıntısı yok (yani genel linux sıkıntıları haricinde) arkadaşın reklamdan ne kast ettiğini anlamadım, reklam falan görmedim ama her neyse.

Bir çok nix dağıtımını denedim, bsd'de dahil olmak üzere. içlerinde "en kolay, en gelişmiş ve en kararlı" olanı bence ubuntu, kısa zaman önce manjaro da denemiştim ancak 3-4 gün içerisinde beni bilgisayardan soğuttuğu için sildim, bilmiyorum belki bug'larını çözmüşlerdir.

Bunun haricinde unity'i silip istediğiniz herhangi bir masaüstü ortamını kurabilirsiniz sıkıntı yaşatmaz, hem unity hem diğer masaüstü ortamları için yüzlerce tema mevcut bu sayede biraz daha windows'a veya macos'a benzeyetebilirsiniz.

52282 52282 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 26.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1296
  • Beğeniler 169 / 271
  • Ticaret 13, (%100)
Kuracaksanız Ubuntu Mate kurun. Hem hızlı hemde Ubuntu ile aynı özellikli. Benim çöp bilgisayarda kuruluydu sorunsuz çalışıyordu. Hemde bayağı hızlıydı. Unity yavaş diyorlar. Yani stabilite sorunu falan var sanırım.

• Üyelik 13.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 972
  • Beğeniler 134 / 216
  • Ticaret 20, (%100)
Distrowatch.com 'da dağıtımlara gösterilen ilgi:

Diğer yandan "en sağlam, en kararlı" Linux dağıtımı Ubuntu diyemeyiz. Kolaydır evet ama bu kolaylığın temeli Debian'dır. Toprağı bol olsun, geçen yıl aramızdan ayrılan Ian Murdock, Debian Vakfı'nı kurmakla GNU/Linux adına çok büyük bir çalışmaya ön ayak oldu. Ubuntu da Debian tabanlı olarak doğdu ve hala da öyle. Ama GNU olmaktan çıktı artık.

Debian tabanlı bir dünya dağıtım var. Linux Mint, bunların içinde en çok ilgi görenidir. Kolaylık konusunda Ubuntu ne ise diğer Debian tabanlı dağıtımlar da odur. Çünkü aynı kaynakları kullanırlar.

"En sağlam, en kararlı Linux dağıtımı hangisidir?" sorusuna verilen en çok cevap olarak Slackware görünüyor Linux dünyasında. Bir o kadar da zor olduğu söylenir.
brown

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al