wmaraci reklam
lidertakipci

Yatırım Yapınca Ne Oluyor?

3 Mesajlar 692 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

HandLes HandLes WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.05.2020
  • Yaş/Cinsiyet 20 / E
  • Meslek YouTube Hizmetleri
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 352
  • Beğeniler 62 / 61
  • Ticaret 0, (%0)
Selamlar öncelikle bu cahilliğimden dolayı özür dilerim ama çok merak ediyorum. Araştırdım pek bir şey anlayamadım. Örneğin bir e-ticaret sitesine yatırım yapıldı. Onun değeri yükseliyor diye biliyorum. Ama bu yatırımlarla şirketin belli hisseleri mi satın alınıyor. Yoksa yatırım yapılıyor ve ileride parasını katlayıp geri alıp bağlantısını kesiyor mu? Umarım anlatabilmişimdir.

wmaraci
reklam

teknoabi teknoabi Lawyer Kullanıcı
  • Üyelik 17.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Lawyer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 552
  • Beğeniler 108 / 109
  • Ticaret 11, (%100)
Öncelikle merhaba,

Sorduğun sorunun, oluşturulan kurguya göre birçok değişik cevabı var ama ben size bir varyasyonunu basitçe anlatmaya çalışacağım;

Öncelikle bu bahsettiğiniz e-ticaret sitesinin sahibi bir Ticaret Anonim Şirketi olsun. Bu Şirket'in tek sahibi de siz olun. Herhangi bir yatırımcı sizin projenizi beğenmiş olsun ve yatırım yapmak istesin. Siz bu teklifi kabul etmek isteyin ve Ticaret Anonim Şirketi'ndeki payınızın %5'ini yatırımcıya satın, yatırımcı da %5 oranına tekabül edecek şekilde şirkete ortak olsun. Muhtemelen arkada yatırımcı ile şirketin tek sahibi olan sizin aranızda özel bir anlaşma (SHA, hissedarlar sözleşmesi vb.) bir şey yapılır ve burada taraflar birbirlerine bazı sözler verir, örneğin hisse devri yasağı, şirket hedefleri ve benzeri. Şirket gelişirse 2 yıl sonraki değeri çok daha fazla olur ve tarafların aralarındaki anlaşmaya göre yatırımcı hissesini satıp çıkabilir ya da kalmaya devam edebilir. Burada dikkat edin para doğrudan ortağın cebine girmektedir.

Genel olarak tercih edilen ikinci versiyon olarak ise, paranın doğrudan şirkete (emisyon primi + sermaye olarak) girmesi seçeneğidir. Burada 50.000 TL sermayeli Ticaret A.Ş'nin sahibi siz olun ve yatırımcı şirkete %5 oranında ortak olmak için 1 Milyon TL önersin. Tarafların anlaşması sonucu Şirket sermayesi artırılacak ve yeni sermayenin %5'i oranında yatırımcı şirkete ortak olacak. Sermayenin %5'ine denk gelen kısmı sermaye olarak, kalan kısım ise emisyon primi olarak şirkete koyulacak ve şirketin gelişimi için harcanacak. Burada da yine hissedarlar sözleşmesi vb. olması yatırımcı tarafından aranır, taraflar belirli koşullar üzerinde anlaşmış olurlar. Burada para doğrudan şirkete girmektedir.

Yukarıda verilen bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Böyle bir şey planlandığında her iki tarafın avukat ve mali müşavirleri bir araya gelerek plan yapmalı ve ona göre bir kurgu dizayn etmelidirler. Yukarıdaki senaryolar çeşitlendirilebilir ya da çok daha basit bir yol ile devam edilebilir tamamen projeye veya yatırımcıya göre değişebilen unsurlardan oluşmaktadır.

Umarım faydalı olmuştur:)
Yaman Prefetch turkeytrick

kişi bu mesajı beğendi.

Lawyer

morofobik morofobik Makale Yazarı - Editör Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2022
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Makale Yazarı
  • Konum Gaziantep
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 98
  • Beğeniler 11 / 27
  • Ticaret 0, (%0)

Sorduğun soruya göre, birçok cevap olabilir. Genelde hisse alan kişilerle anlaşmaya bağlı olarak işler değişiyor

Freelancer İşler için PM atınız..

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al