Ghosting (Hayalet Görüntü), LCD ekranlar veya flat-panel ekranlarda tepki süresinin düşüklüğü ve monitörün hızlı çalışması nedeniyle görüntünün bir önceki sahne halinde kalmasıdır.

Hayalet görüntü yani Ghosting özellikle eski nesil bilgisayar ve monitörlerde kullanıcıların sıklıkla karşılaşmış oldukları alışıldık sahnelerden biridir. Dilerseniz bilgisayarınızda yaşadığınız sorunun Ghosting olup, olmadığını anlamanız için size güzel bir örnek senaryo sunalım ve Ghosting’i kendi bilgisayarımız ekranında görelim.

Bilgisayarınızda herhangi bir pencere açın daha sonradan bu pencereyi simge durumuna küçültün veya ekranın farklı bir bölgesine çekin. Şimdi tekrardan farklı bir pencere açtığınızda ekranın alt kısmında daha önceden açtığınız pencereye dair izlerin yer aldığını göreceksinizdir. İşte bu Ghosting olarak tanımlanan hayal görüntü veya hayalet efekti dediğimiz görüntü sorunudur.

Ghosting’in tam olarak bir ilacı veya çözümü yok. Dolayısıyla monitör satın alırken tepki süresi kriterini ve sisteminizi göz önünde bulundurarak satın alma yapmanız gerekir. Çoğunlukla tercih edilen tepki süresi birimiyse 8 ms olarak tanımlanmaktadır. Yine de bunun tam olarak sizin sisteminizde işe yarayıp yaramayacağı sisteminizle alakalı olduğunu unutmamanız gerekiyor.

WM Aracı ©| Mobil| Masaüstü